Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Diegimo šventė [InstallFest]

Įdiekite laisvas (nemokamas) programas savo kompiuteriuose !

Visuomeninė organizacija „Atviras kodas Lietuvai" su partneriais organizuoja laisvų (atviro kodo) programų Diegimo šventę.

Diegimo šventė, anglišku pavadinimu „InstallFest“, yra plačiai paplitusi Europos šalyse, JAV ir kitur. 2003 m. rugsėjo 20 d. įvyko pirmasis toks renginys Lietuvoje.

Kodėl reikalingas toks renginys? Lietuvos kompiuterių vartotojai vis labiau domisi laisvomis atviro kodo programomis, kurios gana dažnai gali sėkmingai pakeisti komercinius analogus, nors yra nemokamos. Nedaugelis ryžtasi išbandyti, nes tai yra nauja. Tačiau yra specialistų, kurie nesunkiai pasidalins žiniomis ir įgyta patirtimi diegiant bei konfigūruojant atviro kodo programas ir padės naujokui įdiegti programas savo kompiuteryje.

Į Diegimo šventę susirenka norintieji turėti savo kompiuteriuose laisvas atviro kodo programas, kartu atsinešdami ir savo stalo ar nešiojamus kompiuterius. Renginio metu jie patys diegia programas į kompiuterį, konsultuojami specialistų.

Artimiausios organizuojamos Diegimo šventės

2008 m. balandžio pabaigoje pasirodė naujausia Ubuntu Linux versija, turinti ilgesnį garantuotos priežiūros laikotarpį (Long Time Support - LTS). Šia proga, Lietuvos Ubuntu Linux bendruomenė bei asociacija „Atviras kodas Lietuvai" organizuoja diegimo šventę, kurios metu visi norintys galės susipažinti su nauja ir įdomia operacine sistema.

Kviečiame išbandyti bei susipažinti su laisvosiomis (atvirojo kodo) programomis - visi norintys nemokamai įsidiegti laisvąją programinę įrangą į savo kompiuterius gali atsinešti juos į renginį. Renginio metu dalyviai bus mokomi naudotis laisvosiomis sistemomis, lengvai jas įdiegti į kompiuterius.

Kviečiami ir asmenys be kompiuterių. Bus seminarai apie legalią, laisvą programinę įrangą bei atviruosius standartus. Dalyviai sužinos, kad jie neprivalo brangiai mokėti už programinę įrangą ar naudotis nelegalia, o turi realią alternatyvą nemokamai gauti ir naudotis legalia laisva programine įranga, atitinkančia šiuolaikinius standartus bei vartotojo poreikius.

Šventės kulminacija - masinis naujų Ubuntu Linux ir jos pagrindu sukurtos Lietuvos rinkai pritaikytos Baltix GNU/Linux operacinių sistemų diegimas.

Renginio Programa

11:00-11:10 Saulius Gražulis: Įžanga.
11:10-11:40 Mykolas Okulič-Kazarinas: Atviras kodas ir Ubuntu filosofija.
Trumpai apie tai, kas yra laisvoji programinė įranga (atvirasis kodas) ir kuo ji pranašesnė lyginant su nuosavybinėmis uždaro kodo programomis. Ubuntu projekto atsiradimo istorija bei Ubuntu filosofija.
11:40-12:00 Mantas Kriaučiūnas: Kas yra Baltix GNU/Linux?
Baltix GNU/Linux operacinės sistemos bei jos kūrimo proceso pristatymas.
12:00-12:15 Pertrauka
12:15-13:15 Mantas Kriaučiūnas: Masinis diegimas!
Visi norintys galės pradėti diegtis Ubuntu ar Baltix GNU/Linux, o konsultantai visiems norintiems padės, pakonsultuos, atsakys į klausimus. Neatsinešę kompiuterių galės žiūrėti kaip reikia įdiegti GNU/Linux operacinę sistemą, išbandyti laisvą programinę įrangą Dell nešiojamuosiuose kompiuteriuose su jau įdiegtomis Baltix GNU/Linux bei Ubuntu operacinėmis sistemomis, užduoti klausimus.
13:15-15:15 „Žaibiški“ pranešimai.

Daugiau informacijos, nuotraukas, nufilmuotus vaizdus žiūrėkite renginio interneto svetainėje - ubucon.lt

Apie pirmąją Diegimo šventę Lietuvoje

Pirmoji Diegimo šventė [InstallFest] Lietuvoje organizuota 2003 m. rugsėjo 20 d. Kaune, KTU Informacinių technologijų plėtros institute, Studentų g. 48a, 201 klasėje. Su kompiuteriais susirinko 14 dalyvių. Tarp pageidavusių laisvų atviro kodo programų - moksleiviai, studentai, verslininkai.

Dalyviams buvo parengtas Baltix-Knoppix diegimo paketas, įrašytas į CD, bei instrukcijos. Iš anksto pageidavusiems kitokio paketo, padėjome diegti ir konfigūruoti „RedHat“ ir „FreeBSD“. Taip pat padėjome susikonfigūruoti projektorių, skaitmeninius kamerą ir fotoaparatą, TV tiunerius. Dalyvius konsultavo tikri atviro kodo programų specialistai, kaip dar kartą teko įsitikinti.

Baltix-Knoppix yra „Debian GNU/Linux“ pagrindu sukurtas programinės įrangos distributyvas. Tai ne tik operacinė sistema. Su ja kartu gaunamos ir grafinės aplinkos „GNOME“ ar „KDE“. Taip pat yra biuro, interneto, pašto bei kitos kasdieniam naudojimui reikalingos programos. Baltix-Knoppix yra laisvai platinama. Ją galima atsisiųsti iš ftp.akl.lt. Pateikiame ir Diegimo šventei parengtas instrukcijas.

Ačiū dalyviams už dalyvavimą, KTU ITPI vadovams už patalpas, Mantui už naują Baltix-Knoppix versiją, Ritukei už plakatus, BMS'ui už CD, konsultantams, pasidalinusiems savo žiniomis, ir visiems kitiems vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie renginio sėkmės!

Yra Mariaus Gedmino, Kastyčio Laurinaičio, Manto Puidos ir Pauliaus Jakutavičiaus nuotraukos iš renginio. Taip pat galite atsisiųsti ir Antano Gadeikio (Kalėdos) susuktą 9.45 min filmuką (86MB).

Žiniasklaida apie Diegimo šventę Kaune:

Diegimo šventė Panevėžyje

Diegimo šventė Panevėžyje

2003 m. gruodžio 13 d., šeštadienį, KTU Panevėžio institute Distancinio mokymo centre visą dieną vyko Diegimo šventė, į kurią susirinko apie 20 dalyvių su visa kompiuterine įranga. Diegimo šventėje dalyvavo įvairių firmų ir organizacijų inžinieriai, informacinių sistemų specialistai, kompiuterių mėgėjai.

Renginio pradžioje buvo demonstruota „GNU/Linux“ operacinė sistema Baltix-Knoppix, kurią vėliau savo kompiuteriuose diegėsi dauguma dalyvių. Kompiuteriuose, skirtuose serveriams buvo diegiama „Debian GNU/Linux“ ir „FreeBSD“ operacinės sistemos. Iš Kauno ir Vilniaus atvykę AKL nariai noriai dalijosi įgyta patirtimi ir žiniomis, kai kurie dalyviai netgi išklausė ištisas paskaitas apie „Unix“ tipo sistemas ir jų konfigūravimo niuansus. Nemažai dalyvavusiųjų jau buvo bandę vieną ar kitą distribuciją, o čia įgijo daugiau patirties. Naujos patirties įgijo ir konsultantai, susidūrę su kai kuriomis specifinėmis kompiuterinėmis įrangomis (kaip printeris, kuris nelabai sėkmingai veikia ir „Windows“ aplinkoje).

Dėkojame renginio iniciatoriams KTU Panevėžio instituto Skaičiavimo centro direktorei Alinai Dėmenienei ir vyr. inžinieriui Arnualdui Dalindai už šiltą priėmimą, dalyviams už dalyvavimą ir iš anksto parengtus klausimus, konsultantams, nepatingėjusiems keltis anksti šeštadienį ir vykusiems į Panevėžį, ir visiems kitiems, kurie prisidėjo prie pasirengimo Diegimo šventei.

Galite atsisiųsti Antano Gadeikio (Kalėdos) sumontuotą 5 min filmuką filmuką (55MB).

Diegimo šventė Vilniuje

Diegimo šventė Vilniuje

2004 m. vasario 14 dieną VU Matematikos ir informatikos fakulteto Informacinių technologijų centre vyko Diegimo šventė. Apie 20 renginio dalyvių savo kompiuteriuose diegėsi atvirojo kodo programas. Didžioji dalis - operacinę sistemą Baltix-Knoppix, su grafine aplinka ir programomis. Dalyvius konsultavo būrys „Linux“ specialistų.

Baltix-Knoppix yra „GNU/Linux“ sistema, sukurta „Debian“ pagrindu, turinti „KDE“ ir „GNOME“ grafines aplinkas vartotojui ir daug naudingų programų: pašto, Interneto, teksto redagavimo, vaizdų apdorojimo, audio, video, edukacines ir kt.

Ačiū dalyviams už meilę atvirajam kodui (renginys vyko įsimylėjėlių dieną :)), dėkui konsultantams už kantrybę ir patirties pasidalijimą, VU MIF'ui - už patalpas, internetą ir visa kita.

Turime ir pirmąsias nuotraukas iš šventės, kurias rasite čia. O ką rašo „Infoteka“ galite sužinoti apsilankę čia („Linux“ gerbėjams - Valentino „diegynė“ / Liutauras Leščinskas / „Respublikos“ priedas „Infoteka“ / 2004.02.17)

Diegimo šventė Utenoje

Diegimo šventė Utenoje

Aktyvių Utenos „Saulės“ gimnazijos mokytojų ir atvirojo kodo programų entuziastų dėka vasario 28 dieną įvyko Diegimo šventė Utenoje. Didžioji dauguma dalyvių - įvairių mokyklų ir gimnazijų mokytojai bei moksleiviai. Todėl nemažai buvo kalbėta apie atvirojo kodo programų pritaikymą bei naudojimą Lietuvos mokyklose. Informatikos mokytojai atidžiai studijavo biurui ir Internetui skirtas programas, domėjosi tvarkaraščių sudarymui, mokyklos administravimui skirtomis programomis.

Dėkojame Utenos „Saulės“ gimnazijos direktoriui Valentinui Bubuliui už šiltą ir entuziastingą priėmimą bei pietus, informatikos mokytojui Audriui Matkevičiui ir buvusiam informatikos mokytojui Algimantui Melaikiui už puikų organizavimą, dalyviams - už dalyvavimą ir klausimus. Ačiū konsultantams, nepagailėjusiems savo žinių ir skyrusiems šeštadienį uteniškiams.

Mūsų svetainėje publikuojamos nuotraukos, kurias rasite čia, netrukus turėtų būti baigtas „sukti“ ir trumpas filmukas. O čia yra mūsų komandos, vykusios į Uteną, nuotrauka. Atsisiųskite ir filmuką. O ką rašė „Utenos apskrities žinios“, galite paskaityti čia (skanuota).

Diegimo šventė Šilutėje

Diegimo šventė Šilutėje

Šilutės atvirojo kodo entuziastų iniciatyva 2004 m. kovo 20 dieną Šilutėje Interneto kavinėje organizuota Diegimo šventė. Dalyviai atvyko iš Skuodo, Telšių, Kauno ir Vilniaus, tačiau patys šilutiškiai dalyvauti su kompiuteriais nesusigundė. Tiesa, užsuko nemažai smalsuolių: įmonių specialistai, mokytojai bei moksleiviai, kurie turėjo nemažai klausimų apie atvirojo kodo programas.
Visi dalyviai atsivežtuose kompiuteriuose diegėsi „GNU/Linux“ operacinę sistemą Baltix-Knoppix, kuri yra sukurta „Debian“ pagrindu. Tai ne tik operacinė sistema, kartu yra „KDE“ ir „GNOME“ grafinės aplinkos ir daug programų.

Pietums mums buvo išvirti cepelinai! Po renginio turėjome ekskursiją po potvynio apsemtas teritorijas. Apsilankėme Rusnėje. Po to vykome į pirtelę Švėkšnoje, kur mūsų laukė sauna, baseinas, biliardas ir stalo tenisas.

Čia rasite nuotraukas iš Diegimo šventės ir po to vykusių renginių.

Diegimo šventė Biržuose

Diegimo šventė Biržuose

2004 m. balandžio 17 dieną Biržų „Saulės“ gimnazijoje vyko laisvų atvirojo kodo programų Diegimo šventė, kurią organizavo ir dalyvius surinko gimnazistas Gintas. Į renginį su savo kompiuteriais atvyko virš dešimties dalyvių, dauguma jų - Biržų moksleiviai. Atsineštuose kompiuteriuose jie diegėsi „GNU/Linux“ operacines sistemas Baltix-Knoppix bei „Fedora“.
Kadangi „Linux“ diegimas ir konfigūravimas kompiuteriuose vyko sėkmingai, todėl renginiui pasibaigus turėjome laiko pasižvalgyti po pačius Biržus. Už gidą pabuvęs Gintas aprodė mums Biržų pilies įtvirtinimus, juose esančius Radvilų rūmus bei Tiškevičiaus dvarą, ilgiausią tiltą per ežerą ir Karvės olą.
Tiek įspūdžių iš Biržų, o galerijoje galite pažiūrėti nuotraukas.

Diegimo šventė Alytuje

Apgailestaujame, kad tenka jus nuvilti, bet gegužės 15 d. planuota Diegimo šventė Alytuje neįvyks. Tačiau ji tikrai bus, tik kitu laiku :). Pageidavimus dėl laiko, vietos, dalyvavimo ir programos siųskite el. paštu info@akl.lt.

Diegimo šventė Kaune 2008 m. žiemą

Kaune, KTU Informatikos/Telekomunikacijų ir Elektronikos fakultete (Studentų g. 50), 2008 m. vasario 23 d. (šeštadienį) įvyko eilinė laisvosios programinės įrangos bei GNU/Linux operacinių sistemų diegimo šventė bei praktinis seminaras.

Šventėje apsilankę žmonės išbandė bei susipažino su laisvosiomis (atvirojo kodo) programomis - visi norintys nemokamai įsidiegė laisvąją programinę įrangą (Baltix GNU/Linux bei Ubuntu Linux operacinę sistemą, OpenOffice.org biuro paketą ir kt.) į savo kompiuterius. Renginio metu dalyviai buvo mokomi naudotis laisvosiomis sistemomis, lengvai jas įdiegti į kompiuterius.

Buvo mini-seminaras apie legalią, laisvą programinę įrangą bei atviruosius standartus. Dalyviai sužinojo, kad jie neprivalo brangiai mokėti už programinę įrangą ar naudotis nelegalia, o turi realią alternatyvą nemokamai gauti ir naudotis legalia laisva programine įranga, atitinkančia šiuolaikinius standartus bei vartotojo poreikius.

Šventėje apsilankę žmonės susipažino ir išbandė naujausius, ypač kompaktiškus, nešiojamuosius kompiuterius su laisvąja GNU/Linux operacine sistema bei populiariausiomis programomis - ASUS EeePC.