Atviras kodas Lietuvai

Stop the Hollyweb! No DRM in HTML5.

Istorija moko vertinti savo laisvę, nes gali ją prarasti. Neįkyrėkite su savo politika, atsako nenorintys mokytis.
Richard Stallman

Kompaktiški nešiojamieji kompiuteriai su pilnaverte Linux sistema į Lietuvą atvežti iš Taivanio

Jau nuo 2007 metų gruodžio Lietuvoje galima įsigyti kompiuterį su pilnai paruošta darbui GNU/Linux operacine sistema. Tai spalvoti, mobilūs nešiojamieji kompiuteriai „ASUS Eee PC“.

EeePC žalias EeePC mėlynas

Prieš keletą metų priėmus įstatymą, leidžiantį susigrąžinti mokesčius už įsigytą kompiuterį su įdiegta programine įranga daug pardavėjų tik sąskaitoje įrašydavo, esą parduoda kompiuterį su įdiegta Linux sistema, iš tiesų tik pridėdavo Linux CD diską, kartais seną arba nepritaikytą parduodamam kompiuteriui. Ne kiekvienas pirkėjas susiprasdavo, kad Linux sistemą galima įdiegti į kompiuterį.

Vartotojus atstovaujančios organizacijos ne kartą kreipėsi į kompiuterių pardavėjus, kad operacinė sistema būtų įdiegiama į kompiuterį, kaip to reikalauja įstatymas. Ir štai tokie kompiuteriai į Lietuvą atvežti iš Taivanio.

AKL ekspertai išbandę ir įvertinę šiuos kompiuterius, patvirtina žemiau pateiktos informacijos teisingumą. Rimčiausias mūsų pastebėtas šio kompiuterio trūkumas - neintuityvus klaviatūros išdėstymo nustatymas į lietuvišką.

EeePC ekrano vaizdas su interneto programomis

Asus Eee PC 701 turi Intel procesorių, 512 MB operatyviąją atmintinę, 4 GB SSD („Solid State Drive“) diską, laidinio ir 802.11b/g bevielio tinklo sąsajas, apie 3,5 val. veikiančią bateriją bei „Linux Xandros“ operacinę sistemą su pilnu laisvos programinės įrangos rinkiniu darbui, pramogoms bei mokymuisi. Naująjį įvairių spalvų kompiuterį su Linux operacine sistema ir kita laisva programine įranga, taip pat ir kitus šios klasės kompiuterius galima įsigyti maždaug už 1000 Lt iš UAB „Bona Mens“: http://bonamens.lt/prekyba.

EeePC nustatymų ekrano vaizdas

Universalus ir paprastai aptarnaujamas

Asus Eee PC - tai kompiuteris paprastas ir funkcionalus. Jo sąsaja pritaikyta ir nepatyrusiems vartotojams. AKL ekspertai, testuodami šį kompiuterį, sunkiai rado Linux sistemose esančius profesionalius administravimo įrankius. Jie prieinami, tačiau paslėpti nuo vartotojo. Matyt Asus taip pasirūpina, kad nekvalifikuoto vartotojo netrukdytų jam nereikalingos programos bei nustatymai.

Asus Eee PC – funkcionalus, įvairiapusis, vartotojui gerai pritaikytas ir iškart paruoštas naudojimui nešiojamasis kompiuteris, pritaikytas mokytis, dirbti, žaisti ir pramogauti.
Kompiuteris labai greitai įsijungia, juo paprasta naudotis (galima palyginti su buitiniu elektros prietaisu).

Interneto galimybės

EeePC ekrano vaizdas su interneto programomis

Į šį kompiuterį įdiegtas laidinio ir bevielio ryšio valdiklis, jame veikia interneto kamera ir mikrofonas (bevieliu būdu galima rengti vaizdo konferencijas). Pilnas interneto programų rinkinys – naršyklė Firefox, pašto programa Thunderbird, susirašinėjimo ir pokalbių balsu bei vaizdo konferencijų programos – Pidgin ir kitos. Įdiegta Linux operacinė sistema atspari virusams – virusai neužkrės nei programų, nei pačios sistemos.

Asus Eee PC multimedijos galimybės vartotojui suteikia pramogų laisvę – šiuo įrenginiu galima žiūrėti vaizdo filmus ir paveikslėlius, klausytis muzikos, skaityti elektronines knygas, rašyti interneto dienoraščius (blog), į internetą įkelti nuotraukas bei vaizdo filmus.

Dvi grafinės vartotojo sąsajos

Į Eee PC kompiuterį įdiegta intuityvi Linux operacinė sistema su populiariausia, darbui, pramogoms bei mokymuisi reikalinga laisva programine įranga.

Šis kompiuteris turi dvi grafines sąsajas:

EeePC - lengvas ir mažas

Tinka kelionėms

Eee PC atrodo kaip įprastas nešiojamasis kompiuteris, tik yra maždaug perpus mažesnis, be to, ir patvarus.

Dėl SSD (Solid State Drive) disko (naudojama Flash atmintinė) šiam kompiuteriui nebaisūs smūgiai ar sukrėtimai.

Naujasis įrenginys ypač lengvas (sveria mažiau nei kilogramą).

Ypač lengvas ir mažas - paprasta pasiimti su savimi (sveria mažiau nei kilogramą).

Tinka darbui

EeePC ekrano vaizdas su OpenOffice biuro paketu

Jei per smulkus - galima prijungti išorinį monitorių bei klaviatūrą – puikus vaizdas, gera darbo kokybė.

Saugus dirbti - įdiegta Linux operacinė sistema atspari virusams – virusai negali užkrėsti nei programų, nei pačios sistemos; netgi galima naudoti kitų užkrėstų kompiuterių tvarkymui.

Universali programinė įranga – turi puikų programinės įrangos komplektą, paruoštą darbui: Xandros Linux OS, biuro paketas OpenOffice.org, interneto programos - naršyklė Firefox, pašto, susirašinėjimo programos Thunderbird, Pidgin.
Operacinė sistema yra suderinama su viena populiariausių laisvų OS - Debian GNU/Linux, todėl yra didžiulis papildomos laisvos programinės įrangos pasirinkimas - daugiau nei 15000 vartotojui skirtų bei serverinių programų ir žaidimų.

Tinka internetui (virusams atspari Linux sistema, WLAN). Į šį kompiuterį įdiegtas bevielio ryšio WiFi įrenginys. Todėl vartotojas be rūpesčių pasinaudos internetu daugelyje universitetų, biurų, kavinių, viešbučių.

Tinka pramogoms

EeePC ekrano vaizdas - pramogos ir žaidimai

Eee PC galima žiūrėti visų paplitusių formatų vaizdo filmus ir paveikslėlius, klausytis muzikos, skaityti elektronines knygas, rašyti Interneto dienoraščius (blog), į Internetą įkelti nuotraukas bei vaizdo filmus.

Jame yra nemažai žaidimų: kortų, sudoku ir kitokie.

Tinkamas mokslui ir mokymui

EeePC ekrano vaizdas - programos mokymuisi

Standartiniame programinės įrangos pakete pateikiamos ir mokymuisi skirtos programos.

Sistema ir pagrindinės programos yra išverstos į kelias kalbas (lietuvišką vertimą galima atsisiųsti iš interneto).

Techniniai duomenys

Modelis

Eee PC 701 (4G)

Ekranas 7 colių
Procesorius Intel Mobile CPU
Operacinė sistema Linux Xandros (Sukurta Debian GNU/Linux 4.0 pagrindu)
Bevielis ir laidinis tinklas Ethernet, 802.11 b/g
Operatyvioji atmintinė 512 MB (DDR2)
Diskas (pastovioji atmintinė) 4 GB SSD (Solid-State Disk)
Interneto kamera 300 000 taškų
Garsas Hi-Definition Audio, stereogarsintuvai, mikrofonas
Baterija 5200 mAh; veikia ~3,5 val.
Svoris 920 g